Rifinio akvariumo paleidimas

Išaušo taip ilgai lauktos dienos rytas ir mes kimbame į darbą . Akvariumas stovi garbingiausioje kambario vietoje, visa technika sumontuota, belieka tik užpildyti jį vandeniu. Aš panaudojau vandenį " Žalia Giria ", o druską "Ocean Reef ". Jei akvariumas tuščias, tai galima maišyti tirpalą iš karto jame. Jei akvariume jau yra sumontuotos ir išmirkytos dekoracijos, tai tirpalą geriau tada paruošti atskirame inde, nors ir kibire, o po to supilti į akvariumą. Nors griežtos taisyklės čia nėra. Kibiras, turėtų būti "nematęs" jokių skalbimo, plovimo priemonių. Taigi, 4 kg. druskos 120 litrų vandens. Pasiskaičiuojame kiek reikia, pilam vandenį , beriam druską, viską maišom. Kai akvariumas jau pilnas, galime paleisti į darbą visą techniką. Po paros vanduo turėtu būti skaidrus kaip krištolas. Kai vanduo sušyla iki reikiamos temperatūros aerometru patikriname jo tankį ir jei reikia pakoreguojame, praskiesdami gėlu vandeniu arba pridėdami druskos. Aerometras turi rodyti tarp 1.023-1.028. esant 25C vandens temperatūrai. Mano akvariume -1.028 ir 28 C temperatūra. Maždaug po 2-4 parų galima įnešti gyvą kultūrą. Tai galėtu būti gyvas akmuo, kelios saujos grunto iš jau veikiančio akvariumo.Tai tarsi mielės tešlai, be kurių nebus duonos. Praėjus savaitei nuo vandens užpylimo galima įleisti krabukų, krevečių, sraigių.Tai dar labiau pagreitins ir sustiprins reikiamų bakterijų populiacijos augimą. Jie buferiniai gyvūnai. Dabar galime forsuoti ir nupirkę parduotuvėje bakterijų Biocoryn H3 (kapsulėse) įpilti dvigubą dozę. Nereikia pamiršti, kad bakterijos taip pat valgo, todėl į akvariumą ar filtrą įdėkime nedidelį gabaliuką jūrų žuvies, krevetės ar kalmaro. Tik nedideli, kitaip rizikuojate sugadinti vandenį. Neįdėjus pirmos gyvos kultūros taip pat rizikuojate surauginti vandenį, kuriame procesai pradės vystytis ne ta linkme. Praėjus 2-3 savaitėm nuo paleidimo, galime akvariumą pradėti apgyvendinti. Patarčiau pradėti nuo pačių nereikliausių sutvėrimų, kaip Dascilas Domino, Klouniukai Perkulos ir kt. mažos žuvytės. Iš koralų puikiai tinka įvairiausi Actinodiscus (grybai/diskoaktinijos), "Green Star" Polipai (Clavularia viridis), Zoanthus, Sinularia, Cladiella ir kt. Maži gyvūnai lengviau prisitaiko ir adaptuojasi. Stebuklas, turim JŪRĄ !!!
Kiek sunkesnis ir daugiau energijos pareikalaujantis darbas yra tada, kai reikia paleisti akvariumą turint gyvų akmenų rifo formavimui. Tada montuoti akmenis reikia į jau užpiltą akvariumą, lakstyti po visą kambarį, kad patikrinti ar "gerai atrodo", visur šlapią, pritaškytą . Galima gyvus akmenis montuoti ir į tuščią akvariumą .Tuomet reikia turėti daug talpų, kuriose butų paruoštas vanduo, kad beliktu tik jį užpilti. Montuojant rifą akmenys visą laiką drėkinami, kad neapdžiūtų ir nemirtu mikro flora ir fauna. Viskas turi būti stabilu ir gražu.Visi gyvi akmenys praplaunami akvariumo temperatūros jūros vandeniu.Visi rasti gyvūnėliai išrūšiuojami. Reikalingus ar norimus suleidžiame į akvariumą baigus visus akmenų montavimo darbus. Ir vienas, ir kitas būdas turi tiek pliusų, tiek minusų. Todėl apsispręsti teks pačiam.
Visa technika nuo pat vandens užpylimo neatjungiama niekad, išskyrus atvejus, kai "lendama į vidų". JŪROS VANDUO - PUIKUS ELEKTROLITAS IR SAUGUMO TECHNIKOS IGNORAVIMAS TOLYGUS SAVIŽUDYBEI. Apšvietimas turi funkcionuoti nustatytu režimu. Žodžiu taip, kaip ir pilnai apgyvendintame akvariume.
Vienu iš pačių svarbiausių procesų rife, tai papuolančio, pagaminamo, suvartojamo ir pašalinamo azoto junginių pusiausvyra. Nuo to priklauso viso rifo gyvybė. Mūsų užduotis tą pusiausvyrą užtikrinti. Azoto ciklas prasideda nuo vandens užpylimo momento. Irstantys mirę gyvūnai ir dumbliai, bakterijos, maisto likučiai, neišvengiamai padidina azoto junginių kiekį, todėl mūsų bio filtras turi būti pakankamai suformuotas. Tam ir buvo visos tos kultūros, bakterijų, kalmaro gabalėlis maistui įnešimas, - prisimenat? To nepadarius galime iš karto sakyti "labanakt".
Mūsų filtras beveik geras, todėl dabar reikia užtikrinti pusiausvyrą azoto kelyje, tarp spartaus dumblių augimo ir koralų. Dumbliai žymiai greičiau pasisavina iš vandens azoto ir fosforo junginius. Sparčiai augdami užgožia koralus atimdami ne tik maistą, bet ir šviesą. Atmirštančių koralų audiniai dar labiau didina azoto junginių kiekį vandenyje, o dumbliams to ir tereikia, kad dar sparčiau augtų. Išbujoję dumbliai užgožia ir save, pradeda atmirinėti ir azoto dar gera porcija, todėl reikia įsikišti ir padaryti tam galą. Čia mums turi padėti natūralūs rifo sanitarai krabukai, krevetės, sraigės, dumbliais besimaitinančios žuvys, kaip "Šuniukai", "Chirurgai" ir žinoma mes patys, ravėdami ir valydami savo povandeninį sodą. Taigi galime nustatyti 3 pagrindinius momentus: tai žolėdžiai gyvūnai, mechaninis dumblių šalinimas ir laiko faktorius. Žolėdžių turėtu būti tiek, kad dumbliai lėtai plistų arba dar geriau stovėtu vietoje. Jei gyvūnų bus per daug, tai dumblių greit neliks. Amonio, fosfatų, nitratų kiekis vėl padidės. Todėl turi būti pusiausvira. Šiuo laikotarpiu akvariumas jau turėtu būti apgyvendintas norimais koralais, žuvimis, vėžiagyviais, aktinija (jei pastaroji yra įdomi). Čia ateina dar vienas sistemos stabilizavimo momentas. Reikalas tas, kad autotrofiniai polipai reikalauja mažiau azoto junginių ir fosfatų, nei dumbliai. Dumbliai aktyviai augę pirmame etape pradeda jausti maistingų medžiagų stygių, todėl priversti mažinti savo populiaciją, o dar žolėdžiai juos mažina. Šiuo momentu reikia pilnai ir galutinai apgyvendinti akvariumą koralais, taip bus padidintas azoto suvartojimas sistemoje ir tuo pačiu išlošta konkurencinė kova su dumbliais.
Štai tokie pagrindiniai momentai paleidžiant ir stabilizuojant rifą. Per toli nenukrypstant nuo principų ir esmės - Jus lydės sėkmė.

L.S.