Mažyčių jūrų romantika
"Lietuvos žinios" No. 260 (10689) 2003.11.07 Goda JUOCEVIČIŪTĖ

Jūrinių akvariumų mėgėjus žavi ne tik povandeninio pasaulio vaizdai, bet ir galimybė stebėti gyvybės raidos procesus.
Jie susirgę jūros liga. Sako, nepagydoma. Tačiau dėl to visai nesikremta. Kai kam gali atrodyti keista, kaip jie be jokios sąžinės graužaties išleidžia 50 litų vien kilogramui akmenų, kurie ateityje pateiks nemažai siurprizų.
Savo pomėgį jie lygina su loterija, kuriai reikia ir žiupsnelio sėkmės. Namuose jie sukūrę mažytes jūras, kurios atstoja ne tik ant sienos kabantį paveikslą su romantiška jūros gelmių panorama. Jūrinių akvariumų mėgėjams įdomu stebėti povandeninį pasaulį.

Keisti langeliai


Akvariumai puošia pokylių sales, kavines, namų interjerą. Šiandien jie įrengti ir kineziterapijos, poilsio bei medicinos kabinetuose. Akvariumai tapo vienu gamtos pažinimo būdų. Neseniai jie įkurti kai kurių šalių kalėjimuose. Mokslininkas Tjeris Metras-Alenas akvariumą vadina "keistuoju langeliu". Išskirtinė spalvų gama ir ornamentika, banguojantys rifai - štai į ką atkreipia dėmesį kiekvienas, bent akies krašteliu pažvelgęs į akvariumą. Žvilgsnis skęsta spalvingame jūros pasaulyje, kur gyvena ryškiaspalviai, mistika dvelkiantys padarai. Jie turi savus gyvenimo dėsnius, kuriuos akvariumų fanatikai pasiryžę perprasti.
Namie akvariumą laikantis verslininkas Liutauras Savičius savo pomėgį lygina su kupina staigmenų loterija.

Jūra namuose

"Jūra toli. Galbūt norisi ją pajusti, turėti šalia? Akvariumas - vienas iš būdų nuolat matyti jūrą", - savo pomėgį garbino namie jūrinį akvariumą laikantis verslininkas Liutauras Savičius. Pasak jo, dauguma žmonių akvariumais tik grožisi. Jie samdo prižiūrėtojus, tačiau patys nė nenutuokia apie gyvybinius procesus, vykstančius akvariume. "Mes, jūrinių akvariumų fanatikai, save vadiname ne tik akvariumų turėtojais, bet ir laikytojais. Patys juos prižiūrime", - pasakojo Liutauras. Jūriniai akvariumai nuo paprastų skiriasi tuo, jog juose vanduo sūrus kaip jūroje.

Paslaptingi netikėtumai

"Jūra turtinga įvairiausios gyvybės. Man įdomu bandyti suprasti, kodėl ir kas tame paslaptingame pasaulyje vyksta. Savo akvariume vos ne kiekvieną kartą pamatau naują gyventoją. Vieną dieną - moliuską, kitą - sraigę, trečią - kokį krabuką, išropojusį iš gyvo akmens. Kartais stebiuosi, iš kur jie išlenda, kur jie tūnojo, kad anksčiau nemačiau. Nežinai, kas gali rytoj akvariume atsirasti ar nutikti", - įspūdžiais dalijosi dar vienas akvariumininkas - muzikantas Andrius Varlamovas, daugeliui pažįstamas kaip Maksas.
Verslininkas Liutauras su žmona Audrone pamena, kaip jie savo akvariume pastebėjo kitais gyviais mitusį grybą. "Žiūrime - jis išsiskleidžia, praverdamas savo "nasrus", ir įtraukia į save plaukiojantį gyvį. Matyt, išleisdavo sekretą, kuriuo paralyžiuodavo savo auką. Ją prarijęs, gerokai išpampdavo. Žinoma, jį teko iš akvariumo pašalinti", prisiminė Audronė. Anot Liutauro, akvariume galima suderinti visą rifo ekosistemą taip, kad nesiveistų parazitų. "Jūroje gausu plėšrūnų. Vyksta arši kova už būvį. O akvariumo gyventojus gali apsaugoti nuo pavojų, neleisdamas užsiveisti kitas gyvybes naikinančiam gyventojui. Dėl to visi rifinio akvariumo gyventojai gali jaustis saugiai", kalbėjo Liutauras.

Rifas - kaip miestas

Pagal tai, kam daugiausia dėmesio skiria - rifams ar žuvims - akvariumininkai neoficialiai pasiskirstę į dvi jūrinių akvariumų mėgėjų grupeles. LŽ pašnekovai Liutauras ir Audronė Savičiai bei Andrius Varlamovas - rifinių akvariumų laikytojai. Juos ypač žavi spalvingi, nuolat judantys koralai, kurių gyvenamoji vieta - rifas. Dauguma koralų panašūs į grybus, dėl to jie dažnai vadinami tiesiog grybais. Dumbliai - akvariumų augmenija - dekoratyvus, spalvingas rifų papuošalas. Akvariumininkų įsitikinimu, vadinamieji gyvi akmenys garantuota rifinio akvariumo sėkmė. Prie jų dažnai prilimpa moliuskai, krabai, vėžiai, kiti organizmai. Krevetės, ežiai, jūrų žvaigždės - ne tik akvariumo papuošalai, bet ir valytojai, palaikantys jame švarą. "Rifas - tai gigantiškas miestas su savo statiniais bei gyventojais, vienas nedalomas organizmas, kuriame gyvena milijonai kitų organizmų. To "miesto" gyventojai tarpusavyje kovoja, draugauja, aiškinasi santykius, net pasiskirstę teritorijas", - vaizdžiai rifinį akvariumą apibūdino Liutauras.

Miela avantiūra

"Jūrinis akvariumas - tai avantiūra, reikalaujanti nemažai laiko ir pinigų. Akvariumais ėmiau domėtis dar vaikystėje. Pradėjau nuo žuvyčių stiklainiuose, - šypsojosi Maksas. - Vėliau perėjau prie tikrų gėlavandenių akvariumų. Prieš pusmetį įsigijau jūrinį akvariumą. Kol kas laikau nedidelį 120 litrų akvariumą, tačiau jau galvoju apie tokį, kuriame telpa 400 litrų vandens". Liutauro ir Audronės namuose įkurtas 700 litrų jūrinis akvariumas. Akvariumininkai tvirtina, kad kuo akvariumas didesnis, tuo jame stabiliau išlaikoma ekologinė pusiausvyra.
Pradedantiesiems patartina pirma įsigyti mažo tūrio akvariumą. "Pagrindinė jūrinių akvariumų pradinuko taisyklė - neskubėti. Gali būti ir taip, jog ne iš karto, o tik po gero pusmečio išvysi pirmuosius gyvybės pakitimus. Tam reikia kantrybės ir žinių. Jei matysi, kad tavo entuziazmas neatvėso, finansinės galimybės leidžia laikyti namie akvariumą, tuomet gali žengti kitą žingsnį - įsirengti didesnį akvariumą", - jūrinio akvariumo laikymo subtilybes aiškino LŽ pašnekovai. Jų nuomone, nuo jūrinių akvariumų fanatiką atbaidytų tik didelės išlaidos.
Namie laikomuose jūriniuose akvariumuose paprastai telpa iki vienos tonos litrų vandens. Jie, anot pašnekovų, gali atsieiti nuo kelių šimtų iki kelių šimtų tūkstančių litų - tai priklauso nuo to, kiek ir kokie gyviai jame laikomi, kokia akvariumo įranga.

Jūriniuose akvariumuose gyvena paslaptingos žuvys, koralai ir kiti gyviai.

Pradžiamokslis
Kad pats galėtum prižiūrėti akvariumą, turi įgyti žinių. Tuomet, tarpusavyje "kombinuojant" akvariumo augmeniją ir gyvūniją, galima ir improvizuoti. Niekada namie jūrinio akvariumo nelaikiusiam smalsuoliui Liutauras pataria "karjerą" pradėti nuo gėlavandenių. Anot specialistų, tokio akvariumo priežiūra paprastesnė. Jei nori iš karto "nerti" į jūrą, visų pirma reikėtų pasikonsultuoti su žinovais. Mat svarbu parinkti ne tik tarp savęs derančią augmeniją ir gyvūniją, bet ir pasirūpinti apšvietimu (saulės spindulių, patenkančių į jūros gelmes, imitacija) bei tam tikro sūrumo vandeniu. "Daugelis mano, kad akvariumo priežiūra atima daug laiko. Daugiausia darbo reikia įdėti įrengiant akvariumą. Tinkamai sutvarkai įrangą, ir tada lieka tik stebėti, kad laiku galėtum pašalinti kokį trūkumą, - pasakojo Audronė. - Jei ką nors skauda vaikui, jis skundžiasi. Akvariumo gyventojų būklę reikia pažinti iš specifinių požymių".

Goda JUOCEVIČIŪTĖ
foto (fragmentas) Edgaras Kurauskas