KLOUNŲ RŪŠYS

Hibridai

Nors egzistuoja įvairių rūšių klounai, gyvenantys laisvėje, žmonės, augindami klounus nelaisvėje, kai kuriuos juos sukryžmino ir išvedė naujas rūšis. Nors ir gamtoje egzistuoja mažiausiai viena, natūraliai sukryžminta, klounų rūšis - Amphiprion leucocranus (Nostrapour, 1997), tai hibridas tarp A.chrysopterus ir A.sandaracinos.

Spalvos

Komplikuotas dalykas yra tame, kad kai kurių klounų rūšių spalvos gali skirtis priklausomai nuo geografinės vietovės. Pradedantieji akvariumininkai dėl to gali dažnai suklysti. Pradedantieji akvariumininkai turi įsiminti, kad tokie dalykai kaip kūno anatomija, dantų skaičius ar nugaros pelekų spyglių skaičius gali būti identifikuojami kaip atskiros rūšys. Ryškus to pavyzdys yra Amphiprion ocellaris ir Amphiprion.percula. Skirtumas buvo tarp uodegos ir dantų skaičiaus. Panašiai yra ir su Klarko klounu (Amphiprion.clarkii), kuris ilgą laiką akvariumų parduotuvėse buvo vadinamas "Sebae Klounu" dėl spalvų panašumo su Amphiprion.sebae. Tikrasis Amphiprion.sebae yra labai retai sutinkamas gamtoje, tuo labiau akvariumų parduotuvėse. Dar kai kurių spalvų Klarko Klounai yra vadinami "Black Saddleback Clownfish".

Nelaisvėje išveisti klounai

Lentelėje Nr.1 surašyti nelaisvėje išveisti klounai:

Lentelė Nr.1
Nelaisvėje išveisti klounai
Premnas
"Maroon" klounas, "Gold-Striped Maroon" klounas, "Spine-Checked" klounas (biaculeatus)
Amphiprion
"Skunk" klounas (allkalopisos)
"Clark's" klounas (clarkii)
"Red Saddleback" klounas (ephippium)
"Tomato" klounas (frenatus)
"Cinnamon" klounas (melanopus)
"Common" klounas (ocellaris)
"Percula" klounas (percula)
"False Skunk" klounas (perideraion)

Laukiniai klounai

Lentelėje Nr.2 surašyti laisvėje gyvenantys klounai, nelaisvėje praktiškai nesidaugina. Daugelis šių parduodamų klounų yra sugauti laisvėje, dėl to reikia imtis tam tikrų atsargumo priemonių ligų atžvilgiu (karantinavimas ir pan.).

Lentelė Nr.2
Laisvėje sugauti klounai
Amphiprion
"Barrier Reef" klounas (akindynos)
"Allard's" klounas (allardi)
"Red Sea" klounas (bicinctus)
"Changos Island" klounas (changosensis)
"Mauritian" klounas (chrysogaster)
"Orange-finned" klounas (chrysopterus)
"Seychelles Island" klounas (fuscocaudatus)
"Moustache" klounas (latezonatus)
"White-Bonnet" klounas (leucokranus)
"McCulloch's" klounas (mccullochi)
"Black Footed" arba "Maldives" klounas (nigripes)
"Oman" klounas (Omanensis)
"Brown Saddleback" klounas (polymnus)
"Australian" klounas (rubrocinctus)
"Orange Skunk" klounas (sandaracinos)
"Sebae" klounas (sebae)
"Thielle's" klounas (thiellei)
"Three-band" klounas (tricinctus)


Kažin ar kokia kita jūrinė žuvytė populiarumu gali konkuruoti su "Common" klounu (Amphiprion ocellaris). Beveik visiems patinka jo ryškios spalvos, įdomus plaukiojimo būdas, jo draugystė su aktinijomis. Paprastai klounų galima nusipirkti išveistų nelaisvėje. Palyginimui su pagautais laisvėje, nelaisvėje išveisti klounai žymiai lengviau prisitaiko gyvenimui akvariume, turi mažiau problemų su įvairiomis ligomis ir parazitais. Brooklynella (dar vadinama klounų liga), liga, kuria dažniausiai serga laisvėje sugauti klounai, o tuo tarpu nelaisvėje išveisti klounai šia liga serga žymiai rečiau. Nežiūrint to, kad laisvėja klounai visada būna su aktinija, daugybės akvariumininkų bandymų dėka įrodyta, kad akvariume klounams nėra būtina aktinija, nebent norite, kad šios žuvytės sėkmingai ilgai gyventų ir veistųsi. Jei auginsite aktinijas ir klounus, visų pirmą didžiausią dėmesį reikia skirti aktinijos reikmėms. Kai kurios klounų, iš Lentelės Nr.1, charakteristikos:
"Maroon" klounas, "Spine-Cheeked" klounas Lotyniškas pavadinimas: Premnas biaculeatus
Laikykite tik vieną šios rūšies klouną, kadangi jis yra labai agresyvus savo gentainių atžvilgiu. Poros formavimas auginant akvariume yra sudėtingas ir reikalauja daug darbo. Kai kurie veisėjai jau iš karto siūlo susiformavusias poreles. Jie draugauja su Entacmaea quadricolor aktinija. Nelaisvėje išveisti tokie klounai su stambiomis geltonomis linijomis. Ši klounų rūšis yra linkusi sirgti Brooklynella, to galima išvengti įsigijus nelaisvėje išveistų klounų.
"Skunk" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion akallopisos
Neagresyvūs klounai, nors juos patartina laikyti atskirai nuo kitų žuvyčių. Šie klounai draugauja su Heteractis magnifica ir Stichodactyla mertensi aktinijomis, bet pradedantiesiems nepatariama auginti šių aktinijų, nes jos yra labai lepios. "Skunk" klounai puikiai sutaria su kitomis aktinijomis, tame tarpe ir su Entacmaea quadricolor aktinija.
"Clark's" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion clarkii
Galima laikyti keletą, tik iki tol, kol jie užaugs iki 3 colių (7.6 cm). Pasiekę šį dydį, suformuoja porelę, ir kitiems tampa agresyvūs. Draugauja beveik su visomis aktinijomis. Dažnai ši rūšis klaidingai parduodama kaip Amphiprion sebae.
"Red Saddleback" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion ephippium
Vienintelė rūšis, kuri suaugusi neturi jokių baltų brūkšnių ant kūno. Kol būna maži, turi tris baltus brūkšnius. Labiausiai mėgsta Entacmaea quadricolor aktinijas.
"Tomato" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion frenatus
Laikykite tik vieną ar du šiuos klounus. Suaugusi porelė gali pulti kitus savo gentainius ar kitos rūšies klounus. Tai puikus pasirinkimas pradedančiam akvariumininkui, norinčiam veisti šias žuvytes, kadangi jos pačios dažnai neršia be jokio akvariumininko įsikišimo. Mėgstamiausios aktinijos yra Entacmaea quadricolor ir Macrodactyla doreensis. Jauni turi tris baltus brūkšnius, tačiau sulaukus keturių mėnesių amžiaus, lieka vienas brūkšnys prie akies.
"Cinnamon" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion melanopus
Kaip ir kitos rūšys, kol jauni gali būti nedidelė grupelė. Mėgsta Entacmaea quadricolor aktiniją. Nelaisvėje galimi dviejų rūšių: su baltu brūkšniu arba balkšvai melsvi brūkšniai. Dažnai parduodami jau susiformavusiomis poromis.
"Common" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion ocellaris
Tai populiariausia klounų rūšis. Draugauja su Heteractis magnifica, Stichodactyla gigantea, Stichodactyla mertensi aktinijomis. Taip pat neatsisakys ir nuo Entacmaea quadricolor aktinijos. Pradėta veisti ir nelaisvėje.
"Percula" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion percula
Viskuo panašus į "Common" klouną. Kai kurie veisėjai bando juos kryžminti. Tai gal būt pirma jūrinė žuvytė, kurios spalva priklauso nuo to, kur ji išveista.
"False Skunk" klounas Lotyniškas pavadinimas: Amphiprion perideraion
Tai dar viena neagresyvi rūšis, kuri gali tapti agresyvi neršimo metu. Mielai draugauja suHeteractis crispa, Heteractis magnifica, Macrodactyla doreensis, Stichodactyla gigantea aktinijomis. Akvariume labiausiai tinka Macrodactyla doreensis.

BUS DAUGIAU …

Ištraukų vertimas iš knygos Clownfishes and Sea Anemones, autorius John H. Tullock. Knyga iš Amazon.com

Vertė Virgis (Virginijus Jakelaitis)