Kas tai - klounas ?

Akvariumininkai, narai bei jūrų biologai jau senai žavisi klounais (dar vadinamos aktinijų žuvytėmis). Klounai priklauso damsel žuvų šeimai ir yra unikalūs tuo, kad gyvena kartu su aktinijomis. Kaip ši simbiozė išsivystė, galima stebėti kai jauna damsel žuvytė Dascyllus albiselle kartais gyvena su aktinija, tačiau užaugusi jau ne. O Dascyllus trimaculatus ir jauna, ir suaugusi buvo pastebėta gyvenanti su aštuonių rūsių aktinijomis. Suaugę klounai retai kada nuplaukia nuo savo aktinijos daugiau nei 1 metrą.

Klounų lytis

Ši unikali priklausomybė, nors ir trūkstant didelių aktinijų, yra rezultatas to, kaip unikaliai šios žuvytės dauginasi. Visi klounai pradeda gyvenimą būdami patinėliais. Po išsiritimo, mailius dreifuoja kartu su planktonu. Šiek tiek paaugę, jauni kloniukai susiranda ir prisijungia prie suaugusių, savo rūšies, klounų, kurie jau turi savo aktiniją. Bet tai dar ne viskas. Vietinis patinėlis gali išvyti tuos klouniukus, kurie neatitinka jo kriterijų. Priimdamas "naujokus" patinėlis rizikuoja daugiau niekada nepratęsti savo giminės. Vyraujanti pora susideda iš didesnės patelės ir žymiai mažesnio patinėlio. Jei klouno patelė miršta, jos buvęs pagalbininkas staiga tampa patele, o vienas iš jaunųjų patinėliu perima jo vaidmenį. Tokia metamorfozė ir lemia tai, kad vieną kartą užimta aktinija, užimta lieka iki pabaigos. Porelė klounų gali išgyventi iki 10 metų, padėti tūkstančius ikreliu, iš kurių išgyvens nedaugelis. Tie patinėliai, kurie išgyvens ir juos priims kiti klounai, gali taip ir per visą savo gyvenimą neatlikti savo funkcijos. Klounų gyvenimo būdas ne tik užtikrina rūšies išgyvenimą, bet ir įtakoja naujų rūšių atsiradimą. Jų priskaičiuojama apie 28 rūšis išsibarsčiusias Indijos ir Ramiojo vandenynuose.

Nelaisvė

Kadangi klounai visą gyvenimą praleidžia prie vienos aktinijos, jie jau yra "pripratinti" prie nelaisvės. Šios žuvytės yra nereiklios, joms tereikia atitinkamo vandens ir maisto. Tada jos gali net neršti nelaisvėje. Akvariumo dydis turėtų būti bent 30 galonų (114 litrų). Norėdami gauti porelę klounų, jums tereikia į atitinkamą aplinką patalpinti dvi jaunas žuvytes, ir po kelių mėnesių iš jų susiformuos porelė. Daug klounų galima įsigyti jau išnaršintų nelaisvėje, tarp jų ir Paprastasis klounas (Ampiphrion ocellaris), Klarko klounas (A.clarkii), Tomato klounas (a.frenatus), Maron klounas (Premnas biaculeatus). Laisvėje pagautų, atskirų rūšių, klounų dar galima rasti, bet vis populiaresnės žuvytės yra išnaršintos nelaisvėje.

Klounų privalumai

Klounai yra beveik idealios žuvytės pradedančiam jūriniam akvariumininkui . Šios žuvytės yra ganėtinai mažos, tad jas galima laikyti pakankamai mažuose akvariumuose (apie 114 L). Jos ilgai gyvena, atskirais atvejais net iki 15 metų. Visos rūšys yra spalvingos, žavingai plaukioja, tuo pritraukdamos įvairaus amžiaus žiūrovų dėmesį. Sukūrus atitinkamas sąlygas auginti aktinijas, šios žuvytės gyvens simbiozėje su aktinija. Priklausydamos damsel žuvyčių šeimai, klounai toleruoja prastesnės kokybės vandenį, leisdamos akvariumininkui kartais suklysti be skaudžių pasekmių, ko nepasakysi apie aktinijas.

BUS DAUGIAU …

Ištraukų vertimas iš knygos Clownfishes and Sea Anemones, autorius John H. Tullock. Knyga iš Amazon.com

Vertė Virgis (Virginijus Jakelaitis)