Bangomūša

Skimeris

Pasirausęs internete neradau manęs tenkinančio bangavimo mechanizmo modelio. Dauguma jų buvo sudėtingi ir gremėzdiški. Firminiai modeliai - labai brangūs, bangos staigios, impulsinės, todėl buvo atmesti iš karto. Beliko pačiam pasukti galvą kaip pasidaryti bangavimą pigiai, kokybiškai, patikimai ir kompaktiškai. Ir man pasisekė. Kaip modelis, buvo pasirinkta Robert Michelson bangų schema adresu :

http://avdil.gtri.gatech.edu/RCM/RCM/MICHELSONAquarium.html
Man patiko pati bangų dinamika ir pati idėja - bangomūšą padaryti panaudojus elektros variklį. Beliko pasirinkti varikliuką ir sugalvoti kitą, paprastesnį ir patikimesnį paduodamo vandens kreipiklį - paskirstytoją.

Du pagrindiniai ir reikalingiausi mechanizmai buvo rasti, perdirbti ir pritaikyti akvariumo reikmėms. Varikliukas - Ford Escort galinio stiklo valytuvo varikliukas. Varikliui pajungti panaudojau 5V-10A transformatorių. Kadangi transformatorius išduoda kintamą srovę -sumontavau diodų tiltelį ir kondensatorių.Taigi transformatorius - diodu tiltelis su kondensatoriumi - variklis. Toliau seka variklio ašies perdirbimas, kad galima būtu prijungti patį paduodamo vandens keitiklio mechanizmą.
Variklio ašelės sriegis nupjaunamas ir apvali ašelė iki vidurio iš šono nušlifuojama pusmėnulio formos, kad užsimautu ant jos rankenėlė, nuo seno radio imtuvo bangų paieškos potenciometro. Prie tos rankenėlės priklijuojam ½ colio ( 15 ) klijuojamų, šalto vandens vamzdžių aklę ( galima naudoti ir karšto vandens vamzdžius , bet šalto - pigesni ). Aklė šiek tiek patrumpinama ir išpjauname joje ( krašteliuose ) du griovelius, į kuriuos turi įsistatyti vandentiekio vamzdžių ventiliaus rankenėlę.
Varikliuko ašelė sukasi pirmyn atgal 90 laipsnių kampu, 5Voltai sumažino varikliuko ašelės judėjimo greitį dvigubai, todėl busimų bangų ciklas kartosis kas 5 sekundes, tai iš vienos, tai iš kitos akvariumo pusės.

Kaip jau supratot, paduodamo iš siurblio vandens srauto keitikliui panaudojau klijuojamų, šalto vandens vamzdžių ventilį.Ventilį panaudojau viena " išmiera " didesnį, t,y. dvidešimtuką - ¾ colio.Visi kiti vamzdynai ir jų dalys - 15-kos-1/2 colio.
Kadangi ventilis yra tik dviejų padėčių iš kurių viena vandenį blokuoja - teko pataisyti šį " defektą " ir padaryti taip, kad ventilis dirbtu dviem darbinėm padėtim nukreipdamas vandens tėkmę tai į vieną išėjimą, tai į ( papildomai padarytą ) kitą išėjimą. Beje, tokie dviejų padėčių ventiliai yra metaliniai, tačiau plastmasinių neteko matyti niekur, jei yra arba būtu tokie, tai būtu labai liuks, ir vargti nereikėtu,..na ,bet as šiek tie " pavargau " idėjos vardan ........ Taigi gręžiame skylę ventiliuje kaip matosi paveikslėlyje, toliau gręžiame skylę pačiame ventiliaus rutuliuke. Skylėm gręžti puikiai tinka 20 mm freza, baldų vyriams montuoti. Štai ir turime ventilių, kuris dirbs taip kaip mums ir reikia, belieka statybiniu fenu pašildyti patį ventiliaus rutuliuką, nustačius 400 laipsnius temperatūrą, tik palengva ,pasukinėjant rankenėlę ir neišlydykit rytuliuko !!! Štai ventiliaus rankenėlė sukiojasi lengvai ir smagiai, belieka įklijuoti papildomą alkūnėlę, kuria tekės vanduo. Ventilių sujungiam su varikliuku, pajungiam vamzdžius prieš tai į ventilių įklijavę perėjimus iš 20 į 15, pajungiam siurblį ir viskas,- turim puikų, pigų, patikimą ir kompaktišką bangų darymo mechanizmą.
Variklis prie sienos pritvirtinamas panaudojus firminį varikliuko kronšteiną, tik kronšteino kojeles reikia pervirinti atvirkščiai, t.y. , kad jos būtu nukreiptos žemyn, o ne žiūrėtų į viršų.Prie tų kojelių patogu privirinti reikiamo ilgio metalines plokšteles, prie kurių pritvirtiname pati ventilių, plastikiniais, firminiais vandentiekio vamzdžių tvirtinimo laikikliais.
Galima padaryti įtampos keitiklį, kuris nustatytu ( norimu ) laiku, pakeistų variklio maitinimą iš 5V į 12V, tokiu būdu galima suintensyvinti bangavimo ciklą ir padaryti akvariume mini štormą. Tiesa, vandens cirkuliacijai aš panaudojau 3500L/h vandens siurblį Ocean Runner .Jeigu naudoti mažesnio-didesnio galingumo siurblius, tai reiktų pakoreguoti skylių diametrus ventiliuje. Sumontuota visa sistema užima 20x20 x20 cm plotą, puikiausiai įsimontuoja virš akvariumo po gaubtu, dirba labai tyliai, lengvai išardoma, visiškai netrukdo akvariumo priežiūros darbams atlikti. Sėkmės !!! Jei turite klausimų, pasiūlymų, pageidavimų - rašykite man .

L.S