Ką reikėtų žinoti apie rifinio akvariumo apšvietimą

Fantastiškoje ,vandenynų evoliucijos eigoje,atskiri organizmai sudarė tvirtą ir neatskiriamą sąjungą su dumbliais.Susijungę, sudarė visiškai naują , neapsakomo grožio,ryškiausių spalvų, be galo gležnus ir nepaprastai tvirtus,sugebančius pastoti kelią ir daužyti laivus,organizmus,žmogaus pavadintais- Koralai.Nerasi vandenyne dviejų identiškų koralų,visi Jie skirtingi ir nepakartojami ! Vos kartą pamatęs,nebegali Jų pamiršti.Medžiai,gėlės,uolos ,ir visa tai-gyvūnai ! Neatlaikė Homo Sapiens koralų grožio,neatsispyrė pagundom ir įkalino Koralą stiklo name,bet.... neilgam.Tačiau Homo Sapiens nenusileido,įkalino kitą koralą ir pradėjo akylai stebėti ir ieškoti būdų,kad Koralas kuo ilgiau išliktų gyvas stiklo kalėjime.Tai buvo rifinės akvariumistikos pradžia.Pradžia, atnešusi milijardus Koralų mirčių.Bet šiai dienai,galbūt ir suteikiančių vilties,kad akvariumuose pavyks išsaugoti,bent dalį,Koralų rūšių beišnykstančių kosminiu greičiu.

Prieš patekdami į mūsų akvariumus,Koralai gyveno ten,kur ištisus metus šviečia natūralus šviesos šaltinis-Saulė.Visi Koralai daugiau ar mažiau priklausomi nuo šviesos.Tačiau šviesa Jiems reikalinga ne bet kokia.Koralui reikia tos šviesos,prie kurios jis gyveno laisvėje.Tos šviesos,kurios spektras ir intensyvumas pasiekė Koralą,praeidamas vandens sluoksnį. Nepasakosiu, kokio spektro reikia skirtingiems simbioziniams dumbliams,gyvenantiems sąjungoje su Koralu ir besimaitinančių vienas kito veiklos produktais,tai neįdomu ir nuobodu,galu gale tai ir nebūtina žinoti,nes kiekviena Koralų rūšis, turi jai būdingus simbiozinius dumblius,kitaip vadinamus gražiu vardu- Zooksanteles. Rifinio akvariumo apšvietimas,-ko gero, yra vienas iš pagrindinių, karštų diskusijų ir ginčų objektų.Mokslininkai fizikai ,biologai,tyrinėtojai,hobio specialistai,galingiausių apšvietimo technikos kompanijų specialistai, degte dega, ieškodami atsakymo ir produkto,kuris kuo labiau atitiktu natūralų ir berods taip lengvai pasiekiamą, Koralui šviesą, gamtoje.Visi supranta,kad analogo Saulei,ir dar lemputėje padaryti artimiausiu laiku neįmanoma,tačiau pažangiausios technologijos, jau sugeba pagaminti tam tikrą imitaciją šviesos,kuri egzistuoja tam tikrame gylyje vandenyne.Tai sudarė kolosalias galimybes, apgyvendinti Koralus savo akvariumuose,ir net pradėti juos dauginti.

Pradžiai susipažinkim su Koralais,kad ateityje būtų lengviau susigaudyti, apie kuriuos kalbama.

1. SPS ( small polyp stoney),-kieti,turintys mažus polipus,kalcinę struktūrą Koralai 2. LPS ( large polyp stoney),-kieti,turintys didelius polipus,kalcinę struktūrą Koralai 3. Soft Corals,- minkšti , neturintys kietos kalcinės struktūros Koralai.

Visoms Koralų grupėms reikalingos skirtingos gyvenimo sąlygos,vandens parametrai,srovės,bangomušos, ir apšvietimas.Tačiau kruopščiai parinkus ir suderinus Koralus,bei visą akvariumo funkcionavimo sistemą,galima akvariume laikyti atstovus iš visų grupių. Didžiausio ir intensyviausio apšvietimo reikalauja SPS Koralai,Koralai, viršutinio rifo,blaškomi bangų ir apšviečiami Saulės, pilnu intensyvumu ir spektru.Todėl SPS Koralams reikalingas metalo halogenų apšvietimas.Apšvietimas turintis pilną spektrą 6500-5500 K.Aukštesnis Kelvinas nėra būtinas.Iš tokių Koralų dažniausią laikomos įvairiausių rūšių ,formų ir spalvų Akroporos.Šie Koralai yra sąlyginai atsparus UV radiacijai ,kadangi turi apsaugini ,,kremą" UV filtrą,kuris apsaugo Juos nuo UV radiacijos A spindulių diapazone ir nedidele dalimi B diapazone.Kad negrįžti vėliau prie terminų,šiek tiek informacijos apie UV radiaciją. UV radiacija,spinduliavimas,suskirstytas į tris grupes.Spinduliai esantys iš karto,po violetinės spalvos spektre, nematomi,todėl ir labai pavojingi.

1. A spinduliai,tai spinduliai, tarp 320-400 nm.Spinduliai sąlyginai nekenksmingi,tiksliau mažiausiai kenksmingi iš UV spindulių.Didesnes dozės įduoda lengvą įdegimą odai,skatina vitamino D gamybą,gali sukelti akių ragenos pažeidimus. 2. B spinduliai,tai spinduliai tarp 320-280 nm.Biologiškai griaunantys,gyliai prasiskverbiantys į kūną,sukelia didelius ir sunkius nudegimus,negrįžtamai pakenkia akių ragenai ir tinklainei,pravokuoja vėžinius susirgimus. 3. C spinduliai,tai spinduliai tarp 280-200nm.Šie spinduliai nepasiekia žemės paviršiaus,juos sugeria atmosfera,ir natūraliai nerandami.Tačiau C spindulius gali pagaminti dirbtinės priemonės,kaip suvirinimo aparatai,aukštakrosnės,ir specialios paskirties lempos,tarp kurių yra ir lempos naudojamos akvahobije,kaip UV vandens sterilizacijos lempos,aukštą kelviną turinčios metalo halogenų lempos .

Kadangi mes, šnekame apie rifinio akvariumo apšvietimą,kuriam naudojamos metalo halogenų ir liuminiscensinės, aktininės, šviesos lempos,mūsų dėmesys, tūrėtų būti skirtas UV A ir UV B radiacijai.Dar kartą pabrėžiu,kad UV radiacija nematoma,todėl yra labai pavojinga. 03,05 aktininio spektro liuminiscensinės lempos, skleidžia UV A diapazono radiaciją,kadangi lempose naudojami specialūs liuminoforai UV spinduliai konvertuojami į matomos šviesos violetinį,mėlyną spektrą.Todėl,tai,jog atrodo,kad jei lempa šviečia mėlynai,o UV -nematomi,nereiškia,kad UV radiacijos nėra.Dalis spindulių, vis tiek praeina,per lempos kolbą.Ta turėtumėte atsiminti ir nepamiršti niekada ! Metalo halogenų lempų skleidžiama UV radiacija A-B,o kartais ir C diapazone,atvirkščiai liuminiscensijai-NEMATOMA,todėl labai PAVOJINGA.Metalo halogenų lempos,apgaubtos įvairiausiais mitais ir nuomonėm.Vieni teigia,kad metalo halogenai pagamina milžinišką kiekį UV radiacijos,kiti teigia,kad ta radiacija yra sugeriama iki nepavojingų rodiklių stiklinės kolbos filtro,kuriame sumontuota pati lempute.Todėl Riglio Vandens Laboratorijoje ,buvo atlikti bandymai,kurie davė stulbinančius rezultatus.Tyrimų apžvalgos nedarysiu,nes tai gali būti neįdomu , formulės,grafikai ir t.t. Paminėsiu tik pagrindinius atliktų tyrimų rezultatus ir išvadas,kurias turėtumėte įsikalti sau į galvą ,ir atsiminti,kaip daugybos lentelę.

Pavyzdžiams buvo paimtos apsauginės metalo halogenų lempų kolbos:Coralife,Iwasaki,Radium.Taigi praleistos UV radiacijos A-B diapazone buvo atitinkamai,85,3 A-60,3B %( Coralife),79,2A-61,9B %(Iwasaki),83,7A-62,9B%(Radium).Rezultatas -stulbinantis.Lempų padėtis, neturėjo jokios įtakos radiacijos išspinduliavimui.Nustebino lempų įkaitimo iki darbinės temperatūros laikotarpio, tyrimų rezultatai.Tuo laikotarpiu UV A išspinduliuota 17% daugiau nei įkaitusios lempos,o UV B visu 100% daugiau nei įkaitusios lempos.Ištirta ir reflektorių geba atspindėti UV.Balta emale padengti reflektoriai UV atspindi blogiausiai,veidrodis -labai gerai,o poliruotas aliuminis geriausiai.Todėl posakis,kad kas geriausia,- visada yra gerai šiuo atveju yra nevisai teisingas. Eksperimentuojant su Koralais, buvo nustatyta,kad tiesioginis25-30% UV A,B spinduliavimas ,zooksantelese fotosintezę sumažina 50%. Pasekmių, turbūt komentuoti nereikia. Plačiai šnekama, apie milžiniškus atbalusių Koralų plotus,paaukštintas temperatūras ir visą griaunančią UV radiaciją.Natūraliai iškyla klausimas,kodėl Koralai dauginasi naktį,mėnulio šviesoje? Eksperimentais t.p. nustatyta,kad Koralai išsaugo savo spalvinius pigmentus ir naudojant apšvietimą, kuriame nėra UV.Todėl buvo padaryta išvada,jog nėra pagrindo manyti,kad UV radiacija, reikalinga, Koralams išlaikyti spalvinius pigmentus.

Labai gaila,bet ir aš turėjau skaudžių pamokų naudodamas Metalo halogenų lempas.UV ,tikrąją ta žodžio prasme sudegino keletą minkštų Koralų,dvigubai sumažino Zoanthus populiaciją, pažeidė Diskoaktinijas,išnaikino planktoną,sutrikdė biologinę pusiausvyrą, pačiam pažeidė akių rageną,nudegino puse veido,ir dešinę ranką nuo peties iki krumplių.Visam tam įvykti ,pakako keturių valandų.Atkreipkite dėmesį,kad ranka sudegė po vandeniu,tvarkant akvariumą.UV katastrofos pasekmės jausis dar ne vieną mėnesį. Taigi,pasirinkimas kaip sakant -laisvas,kokia techniką naudoti.Tik as leisiu sau pasiūlyti,jei pasirinksite metalo halogenus,tai rinkitės geriausių kompanijų gaminamas lempas ir šviestuvus,kurie skirti specialiai rifiniams akvariumams,turintys apsauginius UV filtrus,nors pilnai neblokuojančius UV radiacijos,bet sumažindami ją iki nepavojingų lygių,tiek Koralams tiek ir žmogui.Tai tiek, trumpai, apie UV spindulius rifiniame akvariume.

Grįžtame prie apšvietimo temos. LPS Koralai,kaip gyvenantys gyliau, reikalauja mažesnio liuksų ,bet didesnio Kelvino kiekio apšvietime.LPS Koralai, gerai jausis ir prie metalo halogenų,ir prie padidinto liuminiscensinio apšvietimo. Minkštuosius Koralus,puikiausiai tenkins liuminiscensinis apšvietimas ir ,arba, aukštą Kelviną turintys metalo halogenai.Todėl, jei planuose yra minkštųjų koralų rifas,vertėtu pagalvoti apie liuminiscensinį apšvietimą.Standartiniame 250 litrų akvariume,apgyvendintu Diskoaktinijom,Sarkophyton,Cladiella,Zoanthus,Sinularia,Clavularia ir kitais nereikliais minkštaisiais Koralais,pilnai pakaktų 4 liuminiscensinių 6500K,2x10000K ir 03,05 aktininių po 30w lempų. Tiesa, einamos piniginės išlaidos liuminiscensiniam apšvietimui yra didesnės, nei metalo halogenų.Liuminiscensines lempas,reiktu keisti naujomis kas 6 mėn.Tuo tarpu metalo halogenai darbingi išlieka apie 2 metus,tačiau juos keisti į naujus rekomenduojama ,kartą per metus.Visą tai daroma todėl,kad Koralai negautu šviesos šoko,staiga pakeitus šviesos šaltinį.Naujos lempos integruojamos iki pilno fotoperiodo per 2 savaites,kas dieną ilginant šviesos periodą po valandą,pradėjus daugiausiai nuo 3 valandų trukmės(turiu omeny metalo halogenus).Liuminiscensines lempas geriau keisi nuosekliai po vieną,tokiu būdu galima išvengti nepageidaujamo šviesos šoko.Atkreipiu Jūsų dėmesį,kad nurodytas apšvietimo modelis yra tik pavyzdys ir jokiu būdu negalima jo priimti,kaip normos( nurodytam akvariumui ir paminėtiems Koralams, šis modelis pilnai tinka).Dabar paaiškinsiu kodėl.Tos pačios rūšies Koralai gali ir gyvena skirtingame gylyje vandenyne,vadinasi kiekvienas iš jų apšviečiamas ir skirtingu šviesos spektru,Kelvinu,ir skirtingu intensyvumu liuksais.Kokiame gylyje gyveno koralas ,žino tik tas,kuris tą koralą paėmė iš gelmių.Mes gi, nežinome nieko.Belieka, tik grubiai ir labai apytiksliai,parinkti tariamai reikalingą Jam spektrą ir intensyvumą.Čia prasideda kūrybinis procesas ir intuicija, žinios,paieškos ir stebėjimai,apšvietimo modeliavimas ir kaita prikels Koralą ir Suteiks jam šansą toliau gyventi.Visus apšvietimo tipus galimą naudoti ir kartu.Tai leis sumodeliuoti dienos fotoperiodą,leis imituoti saulėtekį,vidurdienį,kada Saulė pasiekia zenitą,ir saulėlydį.Jei akvariume laikomi nakties metu aktyvūs gyvūnai,tai vertėtu pagalvot ir apie mėnulio apšvietimą,nors kad ir pati primityviausią,paprastą mėlyną kaitinimo lemputę, kokių 20W.

Nenoriu sekti pasakų apie litro ir vato santykį.Visa tai, labai abstraktu ir nekonkretu ir jokiu būdu negali būti vienos, konkrečios ir visiems bendros, teisingos formulės,pagal kurią galima apskaičiuoti lempų kiekį ir spektrą.Todėl teiginiai,kad 1 litras-1-5 W vėlgi yra labai abstraktūs ir netikslūs.Kiekvienas atskiras atvejis yra individualus ir nepakartojamas. Prisimenat?...nėra dviejų identiškų Koralų,visi Jie skirtingi.Tačiau Homo Sapiens nepasiduoda, investuoja milijardines lėšas,kad rastų atsakymą į, iš pažiūros paprastą klausimą-Koralas ir Šviesa.

Rifinio akvariumo apšvietimo tema yra begalo plati,ir dar mažai ištirta,todėl kovos ,diskusijos,karščiausi ginčai vis nenurimsta.Bet,....juk čia ir yra visa Jėga,Jėga,kuri laiko ne vieną iš mūsų !!!

L.S