Šiek tiek apie Aktinijas

Aktinijos priklausomos nuo jas supančios aplinkos. Vanduo turi būti 35-36 promilių sūringumo ir 27-29 laipsnių Celsijaus temperatūros.Žemas nitratų kiekis - pageidautinas, tačiau ne pagrindas. Stroncio ir kitų cheminių elementų papildymas įpatingos reikšmės neturi, tačiau geležies papildai teigiamai veikia aktinijų zooksanteles.Vandens judėjimas yra svarbu, kaip svarbu ir apšvietimas.
Vienas iš svarbiausių aspektų yra aktinijų dieta. Nuo maisto kokybės ir kiekio priklauso aktinijų sveikata ir gyvenimas.
Visos aktinijos yra pasyvūs plėšrūnai, laukiantys kol grobis pats ateis prie jų ir evoliucijos eigoje prisitaikė prie tam tikro maisto, todėl jų toksinai grobį turi užmūšti greitai, o fermentai pilnai suvirškinti. Aktinijos besimaitinančios žuvimi ne valgys krevetės, kadangi krevetės nejaus kaip maisto, o jeigu ir paims, tai nesuvirškins ir išspjaus.
Stichodactyla aktinijos gamtoje dažniausiai randamos žuvų neršimo ir mailiaus išsilupimo vietose.Stichodactyla maitinasi žuvų mailiumi. Heteractis ir Entacmaea aktinijų ilgi čiuptuvėliai pritaikyti plaukiojančių planktoninių vėžiagyvių ir smulkių žuvelių gaudymui. Aktinijų dietą galime nuspėti iš anksto, tačiau eksperimentuojant su įvairiais maisto produktais, ir stebint aktinijos elgesį, galime padaryti išvadas, kad Stichodactyla aktinijos klęsti besimaitindamos koralinių žuvų mailiumi, o Heteractis ir Entacmaea Quadricolor - stambiu kriliumi, krevetėm. Aktinijos turi maitintis pilnu produktu.Venkite aktinijas maitinti tik raumens mase. Plėšrūnai gauna svarbią ir būtiną maistingų medžiagų dalį iš pilno produkto, su žarnom, vidaus organais, galvom, kaulais ir t.t.
Stichodactyla hoddoni valgo visą žuvį ir beveik niekada neatryja ( neišspjauna ne suvirškinto maisto ), Entacmaea Quadricolor besimaitindama kriliumi ir krevetėm pašalina labai nedideli kiekį nesuvirškinto maisto.
Kaip tik nustatėte kokį maistą valgo Jūsų aktinija, reikia nustatyti maisto kiekį ir aktinijos maitinimo dažnumą.Taigi, jeigu pamaitinus aktiniją , ji sekančią dieną neišspjauna nesuvirškinto maisto, tai aktiniją reikia vėl pamaitinti praėjus 3 dienom.Maisto kiekį galime šiek tiek padidinti. Kada aktinija per burną pašalins labai nedidelį nesuvirškinto maisto kiekį, tai bus ženklas, kad aktinijai duoto maisto kiekis yra geras.Praėjus 3 dienom aktiniją reikia maitinti vėl ir duoti tokį patį maisto kiekį.
Jei davus aktinijai maistą ir ji, praėjus keletai valandų tą maistą išspjauna( pašalina ), vadinasi maistas jai netinka, ji negali jo suvirškinti.Tokiu atveju, aktinijai reikia duoti kitą maistą sekančią dieną.
Rife niekada nebūna maisto trūkūmo, todėl aktinijoms reikia duoti maisto daug. Tada aktinijos bus sveikos ir sparčiai augs.Norėdami pristabdyti aktinijos augimą, galite sumažinti duodamo maisto kiekį.
Mano aktinija, Entacmaea Quadricolor, maitinasi žuvimi ir krevetėm, ir praktiškai niekada neišspjauna nesuvirškinto maisto.Tačiau davus kalmarą, ji jį pašalina praėjus keletai valandų. Daugelis aktinijų turi zooksantelių.Klaidinga manyti, kad jeigu aktinija turi zooksanteles, tai jos papildomai maitinti nereikia. Zooksantelės ir aktinija - priklausoma nuo vienas kito sąjunga. Zooksantelė gali aprūpinti aktiniją maistu, tačiau zooksantelei reikalingi azoto junginiai, kuriuos ji gali gauti tik iš aktinijos, kuri savo ruoštu azoto junginius gali pagaminti tik maitindamasi išoriniu, jai būdingu, ar tai būtu krilius, ar žuvis, maistu.Papildomus mineralinius ir baltyminius junginius aktinijos gauna tik iš sumedžioto grobio, o ne iš zooksantelių.
Aktinijoms reikaliga šviesa ir nebūtinai labai ryški.Aktinijos toleruoja vidutinį, saikingą, tačiau teisingą Kelvino prąsme apšvietimą.Stebint aktinijos spalvą, galima apšvietimą koreguoti.Reikia atminti, kad Macrodactyla Doreensis geriau jaučiasi prie ryškios metalo halogenų šviesos. Kur kas savrbiau apšvietimo yra substratas. Jeigu aktinija akvariume neras sau tinkamo substrato, tai ji klaidžios po akvariumą, išseks ir numirs, nežiūrint į tinkamą apšvietimą, vandens parametrų kokybę ir maistą.Atminkite, klaidžiojantis anemonas-nelaimingas ir pasmerktas žūti anemonas.
Taigi, kad išsiaiškint koks turi būti substratas pateiktas aktinijai akvariume, reikia išstudijuoti kokiame substrate aktinijos dažniausiai randamos gamtoje.
Stichodactyla hoddoni, Macrodactyla doreensis gamtoje randamos visą pėdą tiesiog palaidojusios grunte, tik vainikas yra virš grunto, todėl akvariume turi būti smėlio/ grunto sluoksnis ne mažesnis nei 15-25 cm.Galima šioms aktinijoms padaryti specialų vazonėlį iš PVC vamzdžio, į kurį pripilsime grunto, vamzdį dekoruosim akmenimis ir pastatysim mums reikiamoj ir aktinijai tinkamoj vietoj. Padėjus aktiniją į tokį vazonėlį, ji pati susitvarkys ir jame apsigyvens.Karts nuo karto ji visa užsiraus grunte, tačiau tai neturi Jūsų gąsdinti, tai natūralus šių aktinijų elgesys. Stichodactyla mertensii ir Entacmaea Quadricolor gamtoje randamos savo pėdą įkišusios tarp gyvų akmenų, plyšiuose ir visokiausiose angose. Šių aktinijų namai turi būti siauros, iš visų pusių supančios aktinijos pėdą angos.Pėda įkišama gan gyliai į plyšius.Tada aktinija jaučiasi saugi ir laiminga.
Heteractis crispa ir Heteractis malu gamtoje randamos savo pėdą palaidojusios minkštame detrite, tuo tarpu Heteractis magnifica apsigyvena tiesiog ant gyvo akmens plokštumos.
Vienintelis dalykas apibūdinantis šiuos gyvūnus yra tai, kad jie - aktinijos. Tačiau gyvenimo sąlygos visiems jiems reikalingos skirtingos ir tai reikia turėti omenyje. Ir tik nuo Jūsų pačių priklausys ar aktinija bus laiminga jūsų akvariume.

Į ką reikia atkreipti dėmesį pasirenkant aktiniją.

Didelė sėkmės dalis laikant aktinija tenka pačiam akvariumininkui, o tiksliau nuo akvariumininko žinių ir sugebėjimo išsirinkti sveiką anemoną.Pasakyti yra lengviau nei padaryti, tačiau yra keletas akivaizdžių požymių, pagal kuriuos galima spręsti apie aktinijos sveikatos būklę.
Reikia vengti aktinijos kurios burna prasižiojusi ir matosi žarnynas. Supliuškę aktinijos čiuptukai. Aktinijos diskas arba pėda turi įplyšimų, arba kitokių mechaninių pažeidimų.Šie požymiai/defektai yra akyvaizdūs ir juos lengva pastebėti. Kitus požymius gali pastebėti ir išaiškinti tik išmanantis apie aktinijas akvariumininkas. Taigi, skaidri balta aktinijos spalva rodo, kad aktinija prarado zooksanteles.Kai kuriais atvejais aktinijos atstato zooksanteles, tačiau taip pasitaiko gan retai.Patamsiais buvusi aktinija visuomet praranda dalį zooksantelių, tačiau papuolus į šviesą, zooksantelių kiekį atstato.Reikia atminti, kad gamtoje yra ir baltų anemonų, tačiau šiuo atveju balta spalva būna sodri ir neskaidri.
Aktinijos čiuptukai trumpi, nors jos rūšis yra ilgais čiuptukais.Tai požymis, kad aktinija pradeda nykti, ir ilgainiui mirs. Aktinijos visada turi būti prie konors prisičiulpusios, jei aktinija neprisičiulpus prie akmens ar stiklo, ar dar prie kokio nors daikto, ir yra srovių nešiojama, tai parodo, kad aktinija yra labai silpna ir galbūt jau miršta.( tokioje būklėje esanti aktinija beveik visuomet yra prasižiojusi ir matosi jos žarnynas.Taip atrodo aktinijos po ilgų transportavimo kelionių. Sunkiai keliones pakelia Entacmaea quadricolor ). Sukontaktavus su aktinija, pastaroji turi sureaguoti, jei nėra aktinijos reakcijos, vadinasi aktinija nesveika, ir galiausiai aktinijos visuomet turi būti lipnios.T.y.prie aktinijos pridėjus kokį nors daiktą, ar tai būtų maistas, ar pirštas, ar dar kas nors,-jis, trumpam, turi tiesiog prilipti. Jeigu nėra lipnumo, vadinasi aktinija praradusi savo šokliasias ląsteles ir turės problemų maitintis.

L.S