AKTINIJOS

Klasifikacija

Šeima Thalassianthidae

Išskirtinai tropinių aktinijų šeima, ir tik viena šių aktinijų rūšis draugauja su klounais - Cryptodendrum adhesivum. Ši neįprasta aktinija draugauja tik su "Clark's" klounu (Amphiprion clarkii). Labai stipriai prilimpanti ir turi dviejų rūšių čiuptuvus, kurie paprastai yra skirtingų spalvų. Viena rūšis čiuptuvų apsupusi išorinę oralinio disko dalį ir yra panašūs į pailgus balionus. Vidinė oralinio disko dalis yra padengta kitokiais čiuptuvais, kurie panašūs į mažas pirštinaites. Šios rūšies aktinija praktiškai nesutinkama prekyboje. Yra kitokių aktinijų, kurios yra geriau prisitaikiusios augimui nelaisvėje, ir turėtų būti vengiama akvariumininkų.

Šeima Stichodactylidae

Kita, išskirtinai tropinių aktinijų šeima. Šiai šeimai priklauso Stichodactyla ir Heteractis rūšies aktinijos. Heteractis aurora lengviausiai atpažįstama savo rūšies aktinija, nes jos čiuptuvai yra kaip linguojantys kaspinai, kurie beveik visada yra įvairių spalvų. Su šia aktinija draugauja septynios rūšys klounų. Heteractis crispa draugauja vienuolika rūšių klounų. Ši aktinija dažnai maišoma su Heteractis malu, prekybininkų vadinama "Sebae" ar "Singapore Sebae" aktinija. Su Heteractis malu draugauja tik Amphiprion clarkii, kuris taip pat dažnai painiojamas su Amphiprion sebae (Tikrasis Amphiprion.sebae yra retai laisvėje sutinkamas klounas ir draugauja tik su Stichodactyla haddoni). Heteractis malu lengviausiai atpažįstamas iš trumpų čiuptuvų, kurie retai būna ilgesni nei 2.5 cm, ir čiuptuvų galuose turi taškelius. Su Heteractis magnifica draugauja dešimt rūšių klounai.
Su Stichodactyla gigantea draugauja septynios rūšys klounų. Nuo kitų Stichodactyla rūšių skiriasi žymiai ilgesniais ir spalvotesniais čiuptuvais. Stichodactyla haddoni akvariumininkų dažnai vadinama "Saddle" kilimu dėl to, kad dažniausiai draugauja su "Saddleback" klounais (Amphiprion polymnus). Ši aktinija turi labai trumpus čiuptuvėlius, kurie dažniausiai esti dviejų spalvų ir aktinijos oraliniam diskui suteikia taškuotos įvaizdį. Kartu su Amphiprion polymnus, su šia aktinija draugauja dar penkios rūšys klounų.
Yra daug įvairių duomenų apie Stichodactylidae šeimos aktinijų laikymą nelaisvėje. Dauguma šių aktinijų žūva negalėdamos prisitaikyti prie nelaisvės sąlygų, kadangi sunku sukurti tokias pat sąlygas kaip ir laisvėje. Heteractis magnifica sunkiai adaptuojasi ir yra įžimi dar ir tuo, kad mėgsta keliauti po akvariumą, ieškodama tinkamos vietos ir dažnai žūna ar būna sužeista įtraukta siurblių ar filtrų. Tai rodo, kad šiai aktinijų rūšiai yra labai svarbu apšvietimas, maistas bei vandens judėjimas. Dėl savo spalvų šios aktinijos reikalauja didesnio apšvietimo. Jos taip pat sunkiai sugyvena su kitų rūšių aktinijomis.

Šeima Actiniidae

Didžiausia aktinijų šeima, kuriai priklauso klounų mėgstamos Entacmaea, Macrodactyla, Condylactis ir daugelis kitų didelių aktinijų rūšių. Iš šių aktinijų šeimos populiariausios yra Macrodactyla doreensi ir Entacmaea quadricolora. Macrodactyla doreensi dar vadinama ilgų čiuptuvų aktinija (Long Tentacle Anemmone) LTA. Raudonas kamienas su nuostabiu pilkai mėlynu vainiku, nors kamieno praktiškai nepamatysite, nes aktinija užsikasa iki vainiko. Ilgi pilkšvi, melsvi ar rožiniai čiuptuvai dažnai susipina į spiralę. Su šia aktinija draugauja tik trys rūšys klounų, bet nelaisvėja prisideda dar keletas rūšių klounų. Šiai aktinijai reikalingas minkštas birus gruntas, kad jame galėtų užkasti savo kamieną. Jei to nebus, aktinija klajos po akvariumą ir dažniausiai po to žūna.
Entacmaea quadricolora aktinija, dar vadinama burbuline (Bulb Anemone) aktinija, yra rekordininkė tarp klounų populiarumo. Su šia aktinija draugauja net trylika rūšių klounų. Šių aktinijų praktiškai neįmanoma sumaišyti su kitomis aktinijos. Čiuptuvų galuose yra tarsi burbuliukai, kas ir išskiria šias aktinijas iš kitų. Yra dvi rūšys Entacmaea aktinijų. Negiliuose vandenyse jos yra vešlios, neaukštos, o didesniame gylyje čiuptuvai gali siekti iki 30 cm ilgio. Entacmaea dar vadinama "Maroon" aktinija dėl savo dažnos draugystės su "Maroon" klounais (Premnas biaculeatus). Reta spalva yra raudonas kamienas su rožiniais čiuptuvais, vadinama Rožinė aktinija ir yra ganėtinai brangi.

Trumpos rūšių charakteristikos (išvardintos nuo lengviausiai iki sunkiausiai prižiūrimų):

1. Entacmaea quadricolora, burbulas (Bulb), burbulinė (Bulb type), rožinė (Rose anemone) aktinija. Čiuptuvų galuose yra burbuliukai. Prisitvirtina prie kietų paviršių. Gamtoje su ja draugauja "Maroon" ir "Bluestripe" klounai; akvariume taip pat su "Common", "Tomato" bei "Clark's" klounais.

2. . Macrodactyla doreensis dar vadinama ilgų čiuptuvų aktinija (Long Tentacle Anemmone) LTA. Kamienas visada raudonas ar rožinis su vešliu disko vainiku. Visada užsikasa į gruntą iki čiuptuvų. Gamtoje su ja draugauja "Clark's" ir "Pink Skunk" klounai; akvariume taip pat su "Maroon", "Bluestripe" bei "Tomato" klounais.

3. Heteractis aurora, Aurora aktinija. Nesutinkama parduotuvėse, prekyboje. Užkasa kamieną iki vainiko. Draugauja tik su "Clark's" klounu.

4. Heteractis malu, "Sebae" aktinija, "Singapore Sebae". Kamienas ir vainikas balkšvos spalvos, trumpi čiuptuvai su taškeliais galuose. Gamtoje su ja draugauja "Clark's" klounai; akvariume taip pat su "Bluestripe" bei "Tomato" klounais.

5. Hetractis magnifica. Prisitvirtina prie kieto pagrindo geroje aplinkoje bei kur ryškus apšvietimas. Akvariume kartais mėgsta pasivaikščioti ieškodama geresnės vietos. Kamienas švelnus, spalvotas. Čiuptuvai su geltonomis ar baltomis dėmėmis.

Kiliminės aktinijos

6. Stichodactyla gigantea, Gigantiškoji kiliminė aktinija. Čiuptuvai ilgesni nei kitų kiliminių aktinijų, bei šiek tiek aštrėjantys į galą. Gali būti mėlynos, turkio ar purpurinės spalvos. Gamtoje su ja draugauja "Clark's", "Common" ir "Perculla" klounais; akvariume panašios rūšies klounais.

7. Stichodactyla haddoni, "Haddons" kilimas, "Saddle" kiliminė aktinija. ). Čiuptuvėliai dažniausiai esti dviejų spalvų ir aktinijos oraliniam diskui suteikia taškuotos įvaizdį. Gamtoje su ja draugauja "Saddlebask" ir "Clark's" klounai; akvariume panašios rūšies klounais.

8. Stichodactyla mertensi, "Merten's" kilimas, Šri Lankos kilimas. Čiuptuvai yra trumpi, panašūs į mygtukus, rudos arba žalios spalvos. Gamtoje su ja draugauja "Clark's" ir "Common" klounai; akvariume taip pat su "Pink Skunk" klounais.

BUS DAUGIAU …
Ištraukų vertimas iš knygos Clownfishes and Sea Anemones, autorius John H. Tullock. Knyga iš Amazon.com

Vertė Virgis (Virginijus Jakelaitis)